Psycholog pisze ... zapraszamy do poczytania

Na tej podstonie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami będziemy publikowac artykuły z cyklu "Psycholog pisze..... zapraszamy do poczytania"

Zachęcamy do lektury.

Jak przygotować się psychicznie do rozpoczęcia studiów?

Rozpoczęcie studiów to ważny moment w życiu człowieka, który może wywoływać wiele emocji. Czas studiów to jeden z najintensywniejszych okresów w życiu. Z punktu widzenia zdrowia psychicznego, przy takim wysiłku poznawczo-emocjonalnym trzeba dodatkowo o siebie zadbać. Warto przed rozpoczęciem studiów przygotować się do tego momentu. Warto poświęcić czas na refleksje, co chcesz osiągnąć, jakie doświadczenie zdobyć i w jaki sposób spędzić najbliższy czas.

Sposób wykorzystania czasu na studiach zależy od Twoich priorytetów. Studiować można na zasadzie „minimalizmu”, czyli uczenia się tylko tyle, ile potrzeba do zaliczenia semestru, a także można studiować tak, że zależy na wynikach egzaminów, co może wiązać się z dodatkowymi profitami np. stypendium naukowe. Większość osób jest gdzieś pomiędzy tymi dwoma poziomami. Już teraz warto zdecydować, na czym zależy właśnie Tobie. Osoba, która jest zdecydowana na swoich planach łatwiej organizuje sobie czas i trudniej ją rozproszyć czy zaskoczyć.

Jeżeli planujesz się przeprowadzić, aby mieszkać bliżej Uczelni, warto wcześniej zadbać o poszukanie mieszkania. Dobrze jest rozeznać rynek wynajmu nieruchomości, by być spokojnym przed rozpoczęciem studiów. Zastanów się czy wolisz mieszkać sam_a, z współlokatorami, w akademiku, podnająć pokój czy samodzielnie mieszkanie. To również pozwoli nieco odciążyć umysł od dodatkowych formalności.

Poznawanie nowych osób dla niektórych jest stresującą sytuacją. Natomiast jest to dobry moment, by zacząć z tzw. „czystą kartą”, być sobą i niczego nie udawać. Dostała_eś szansę na bycie autentycznym, więc możesz wiele zyskać. Tworzenie więzi jest kluczowym elementem adaptacji w nowych warunkach i w nowym miejscu.

Podczas studiowania warto robić większość rzeczy na bieżąco lub z wyprzedzeniem. W przeciwnym razie możesz zapomnieć o oddaniu pracy, terminie egzaminu i innych zobowiązaniach. Dobra organizacja na studiach to podstawa to spokojnego i bezstresowego uczenia się. Dzięki temu będziesz mieć także czas na przyjemności oraz zainteresowania. Teraz to ty będziesz ponosić odpowiedzialność za swoje decyzje i w Twoim geście będzie znalezienie równowagi pomiędzy pracą, nauką, rozrywką, życiem towarzyskim i odpoczynkiem.

A jeśli już mowa o utrzymywaniu równowagi to znalezienie tego sposobu pozwoli zaoszczędzić Ci dodatkowego stresu i niepokoju. Zorganizuj sobie tak swój czas, aby pogodzić ze sobą większość sfer życia. W okresie intensywnej nauki zadbaj o chwilę relaksu, odpoczynku, utrzymywania relacji z bliskimi. Jeżeli zdecydujesz się na pracę, zorganizuj tak czas, aby mieć go również na studia i rozrywkę. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji czasu do czego ogromnie zachęcam już na etapie planowania studiów.

Powodzenia!

 

Tekst przygotowała: psycholog mgr Paulina Wcisło

Informacje o cookies

Zapisano