Aktualności BON
Psycholog pisze ... zapraszamy do poczytania
"Psycholog pisze, czyli z cyklu zapraszam do poczytania"
Zachęcamy do lektury
Od normalnej reakcji nieprzyjemnego samopoczucia przez subdepresję do depresji
Wielość czynników patogennych i depresjorodnych w dzisiejszych czasach oraz wysoki wskaźnik rozpowszechnienia depresji wskazuje wyraźnie na potrzebę wznawiania dialogu społecznego w tym obszarze, upowszechnianie wiedzy oraz edukowanie.
Jeśli zastanawiasz się właśnie czy Ty lub ktoś z Twojego otoczenia walczy z depresją dobrze trafiłeś. Nie bezcelowo użyłam słowa walczy, ponieważ w tym schorzeniu w naszej głowie toczy się ciągła, nieustanna walka.
Depresja (melancholia) należy do chorób afektywnych. Charakteryzuje się specyfiką pewnych grup zaburzeń. Objawiać się może w wyglądzie zewnętrznym. Często (ale nie zawsze! - czyt. Depresja maskowana) już po twarzy czy postawie ciała możemy poznać osobę w stanie depresji. Można zaobserwować maskowatą twarz, skąpą mimikę, spowolnienie psychomotoryczne lub przeciwnie nadaktywność ruchową. W rozmowie z osobą chorującą często słyszymy: „nie mam na nic ochoty” lub „nie czerpię już z tego przyjemności, jak dawnej”. Cierpiący daje temu wyraz w poczuciu przytłoczenia bieżącymi sprawami, pracą czy obowiązkami szkolnymi. Może też zaniedbywać znajomych, z którymi uprzednio chętnie spędzał czas, z powodu awolicji. Zgłasza częściej skargi zdrowotne dotyczące zmian w rytmie okołodobowym, szczególnie wczesne pory budzenia się, utraty masy ciała, zmiany w funkcjonowaniu układu trawiennego, uczucie dyskomfortu wewnętrznego. Ponad to osoby chore wskazują na osłabienie funkcji kognitywnych, głównie pamięci oraz zdolności utrzymania uwagi podczas rutynowych aktywności. W wielkim gąszczu symptomów psychicznych podpowiadających, że przyczyną jest epizod depresyjny, wyróżnić można najbardziej charakterystyczne: lęk, niskie poczucie własnej wartości skorelowane z poczuciem winy, apatia, zobojętnienie, skłonności samobójcze, czasem obecność urojeń, depresyjny styl myślenia zniekształcający schematy poznawcze i dotyczący: myślenia o sobie, otoczeniu i przyszłości. Na płaszczyźnie zdolności do samoobsługi istotne obniżenie chęci i możliwości wykonawczych.
Wobec różnicowania stanu depresyjnego i normalnej reakcji złego samopoczucia zauważyć należy, że każdemu zdarza się okresowo odczuwać przemijające obniżenie nastroju. W depresji natomiast dominuje przemożne uczucie smutku i cierpienia. Taki stan utrzymuje się przeważnie od kilku tygodni do miesięcy. Osoba cierpiąca opisuje poczucie choroby, neguje sens życia, nie jest to obecne w typowym złym samopoczuciu. Stan subdepresyjny natomiast to nie tak wyraźne i jednoznaczne symptomy jak w pełnoobjawowej postaci depresji. Nierzadko są tak dyskretne, że trudno je dostrzec nawet przez najbliższe otoczenie. Może tu dominować jakaś jedna cecha depresji. Stan ten charakteryzuje się wydłużonym okresem utrzymywania się objawów.
Wiele osób dotkniętych depresją nie leczy się, nie sięga po fachową pomoc czasem nawet nie jest świadomym, że objawy dokuczające jej od dłuższego czasu świadczyć mogą o depresji. Pamiętaj, że w przeważającej części przypadków chorobę można rozpoznać i poddać efektywnemu leczeniu.
Bibliografia:
- file:///C:/Users/user/Desktop/nowe%20ksiazki/pu%C5%BCy%C5%84ski%20depresje%20i%20zab%20afektywne%20III%20wyd%202002/Depresje%20i%20zaburzenia%20afektywne%20(%20S.%20Pu%C5%BCy%C5%84ski%20).pdf
- Grzesiuk L. (2006). Psychoterapia: podręcznik akademicki. Warszawa: Eneteia – Wydawnictwo Psychologii i Kultury.
- Cierpiałkowska, L. (2007). Psychopatologia. Warszawa: Wyd. Scholar.
- Pużyński, S. (2002). Depresje i zaburzenia afektywne. Warszawa: Wyd. Lekarskie PZWL.
Nie czekaj! Skontaktuj się z psychologiem Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami:
mgr Monika Pyrczak-Piega
Kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami, psycholog, doradca zawodowy, dyżur - środa, czwartek 9:00-12:00, Biuro Projektu "Uczelnia bez barier" ul. Bernardyńska 3, e-mail: monika.piega@upjp2.edu.pl, psycholog@upjp2.edu.pl
mgr Agnieszka Ozga-Kaczmarska
Psycholog, interwent kryzysowy, dyżur - wtorek 13:00-17:00, czwartek, piątek 8:00-16:00, Biuro Projektu "Uczelnia bez barier" ul. Bernardyńska 3, e-mail: agnieszka.ozga-kaczmarska@upjp2.edu.pl, psycholog@upjp2.edu.pl